Manažér kybernetickej bezpečnosti

Vitajte na stránkach NIS Diskusné Fóra Fórum NIS Manažér kybernetickej bezpečnosti

Zobrazuje sa 8 príspevkov - 1 až 8 (z celkového počtu 8 )
 • Autor
  Príspevky
 • #201
  Jozef Zoričák
  Návštevník

  Prevádzka nemocničných informačných systémov zaraďuje zdravotnícke zariadenia vo veľkej časti do Zoznamu základných služieb podľa zákona č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti. Jednou zo základných povinností je určenie manažéra kybernetickej bezpečnosti. Keďže nie je jednoznačné zrejmé (minimálne v štátnych zariadeniach), kto má túto činnosť vykonávať, zaraďujeme túto tému do programu NIS 2020 a v tejto časti by sme radi rozbehli diskusiu s Vami.

  • Táto téma bola upravená pred 3 years, 9 months používateľom Jozef Zoričák.
  #219
  Jaro O
  Návštevník

  túto zaujímavú a často diskutovanú tému sme zaradili aj do programu bloku Kybernetickej bezpečnosti na konferencii NIS2020.

  #241
  Martin
  Návštevník

  Super, možno že sa už konečne dozviem či môj výklad špecifických kritérií konkrétne pre naše zariadenie platí, neplatí. Teším sa

  #249
  Milan Haliena
  Návštevník

  Môj názor je, že manažér kybernetickej bezpečnosti môže vykonávať aj inú činnosť, nemala by však byť v zmysle duchu zákona na informatike.
  U nás bola položená otázka, či manažér KB musí byť interný zamestnanec, alebo či to môže byť aj niekto externe…

  #250
  Viktor Herout
  Návštevník

  Ano, manažér KB může vykonávat jinou non-informatickou činnost. Bude ale takový člověk dostatečně erudovaný pro výsostně informatickou problematiku?
  Externista? – nebude vynášet how-know organizace?
  Kde bude slovenské zdravotnictví hledat tyto specialisty a z čeho je zaplatí?
  A nakonec: Proč se o tuto výsostně manažérsko-personální mají starat informatici?

  #259
  Viktor Herout
  Návštevník

  A ještě jedna poznámka: Jestliže někdo (stát?) rozhodl, kdo každý jeden patří do sféry KB z hlediska bezpečnosti státu (vodárny, energetika, významná zdravotnická zařízení + laboratoře atd.), neměl taky myslet na to, kdo tu srandu zaplatí?

  #265
  Martin
  Návštevník

  Pekné otázky. U nás si to zobrala pani právnička. A ako to vyzerá v praxi? Na úsmev, v súčasnosti je na materskej dovolenke… Externe máme riešene GDPR, teda Zodpovednú osobu a okrem peňazí pre tu pani, prínos nevidím. Raz za rok napíše jej predstavu čo kde treba zmeniť, najmä frázy na webe ale v praxi nikdy nebola… Posledné reálne bezpečnostné incidenty dávajú jasne info, že pokiaľ manažment nebude ľudí prijímať vzdelávanych aspoň v základoch bezpečnosti, nebude mať záujem ich prevýchovavat tak bezpečnost v nemocnici pôjde smerom Wanacry. Ten záujem u nás za 3 roky je nulovy… Veď život ukáže, počkajme to sú zväčša posledné odpovede na množstvo otázok.

  #332
  Jozef Zoričák
  Keymaster

  K tejto téme sme pripravili v spolupráci s AK Bukovinský Chlípala článok, ktorý môže byť zaujímavý pre Vašich štatutárov pri rozhodovaní v otázkach okolo výberu Manažéra informačnej bezpečnosti.

  Nájdete ho na linku https://www.infoconsult.sk/n/zodpovednost-statutara-za-vyber-poskytovatela-sluzieb-kybernetickej-bezpecnosti

Zobrazuje sa 8 príspevkov - 1 až 8 (z celkového počtu 8 )
 • Fórum ‘Fórum NIS’ je zatvorené pre pridávanie nových tém a odpovedí.